Lucas Oil Speedway

  • 1
MAVTV Watch Anytime

MAVTV Watch Anytime

Watch MAVTV anytime on your favorite device!

Off Road Track

Off Road Track

National Medal of Honor Museum
7/23/2022 - Lucas Oil Off-Road Track

7/23/2022 - Lucas Oil Off-Road Track

Wheatland, MO

7 entries

UTV Pro Turbo


A Feature 1 (7 Laps): 1. 492-William Thomas[4]; 2. 45-Gage Hughes[1]; 3. 915-Shaine Paxston[3]; 4. 479-Christopher Welch III[2]; 5. 157-Nick Rickels[5]; 6. (DNF) 2-Austin Vanover[6]; 7. (DNF) 525-Conner Martell[7]

Heat 1 (5 Laps): 1. 45-Gage Hughes[4]; 2. 492-William Thomas[6]; 3. 479-Christopher Welch III[5]; 4. 157-Nick Rickels[3]; 5. 915-Shaine Paxston[1]; 6. 2-Austin Vanover[7]; 7. (DNF) 525-Conner Martell[2]

Heat 2 (5 Laps): 1. 479-Christopher Welch III[3]; 2. 915-Shaine Paxston[7]; 3. 45-Gage Hughes[4]; 4. 157-Nick Rickels[5]; 5. (DNF) 492-William Thomas[2]; 6. (DNF) 525-Conner Martell[6]; 7. (DNF) 2-Austin Vanover[1]

6 entries

Pro N-A (Naturally Aspirated)


A Feature 1 (7 Laps): 1. 84-Caden Ellis[6]; 2. 909-Josh Stephens[5]; 3. 777-Blake Reinkemeyer[1]; 4. 915-Shaine Paxston[3]; 5. 87-Matt Lippman[2]; 6. 611-Edward Mangas[4]

Heat 1 (5 Laps): 1. 87-Matt Lippman[3]; 2. 777-Blake Reinkemeyer[5]; 3. 611-Edward Mangas[2]; 4. 915-Shaine Paxston[6]; 5. (DNF) 909-Josh Stephens[4]; 6. (DNF) 84-Caden Ellis[1]

Heat 2 (5 Laps): 1. 777-Blake Reinkemeyer[2]; 2. 909-Josh Stephens[3]; 3. 84-Caden Ellis[6]; 4. 915-Shaine Paxston[1]; 5. 611-Edward Mangas[5]; 6. (DNF) 87-Matt Lippman[4]

7 entries

UTV Sportsman


A Feature 1 (7 Laps): 1. 247-Jason Jones[1]; 2. 811-Richard Raby[7]; 3. 913-Matt Bohon[5]; 4. 8A-Alisa Gramm[4]; 5. 6-Morgan Vanover[3]; 6. (DNF) 77-Austin Dietsch[6]; 7. (DNF) 15-Ashleigh Rowden[2]

Heat 1 (5 Laps): 1. 247-Jason Jones[3]; 2. 6-Morgan Vanover[1]; 3. 15-Ashleigh Rowden[5]; 4. 8A-Alisa Gramm[4]; 5. (DNF) 913-Matt Bohon[7]; 6. (DNF) 811-Richard Raby[6]; 7. (DNF) 77-Austin Dietsch[2]

Heat 2 (5 Laps): 1. 247-Jason Jones[5]; 2. 15-Ashleigh Rowden[3]; 3. 913-Matt Bohon[1]; 4. 8A-Alisa Gramm[4]; 5. 6-Morgan Vanover[7]; 6. 77-Austin Dietsch[6]; 7. (DNS) 811-Richard Raby

3 entries

Youth 1000


A Feature 1 (7 Laps): 1. 1810Y-RJ Tremblay[1]; 2. 42-Rowdy Speaks[3]; 3. 15-Ashleigh Rowden[2]

Heat 1 (5 Laps): 1. 1810Y-RJ Tremblay[2]; 2. 15-Ashleigh Rowden[1]; 3. (DNF) 42-Rowdy Speaks[3]

Heat 2 (5 Laps): 1. 1810Y-RJ Tremblay[2]; 2. 15-Ashleigh Rowden[3]; 3. 42-Rowdy Speaks[1]

5 entries

Youth 170 Mod


A Feature 1 (7 Laps): 1. 75-Michael Green[1]; 2. 5R-Rossi Thomas[2]; 3. 6R-Ryder Thomas[3]; 4. (DNS) 137-Case Myers

Heat 1 (5 Laps): 1. 75-Michael Green[5]; 2. 5R-Rossi Thomas[4]; 3. 6R-Ryder Thomas[3]; 4. (DNF) 137-Case Myers[1]

Heat 2 (5 Laps): 1. 75-Michael Green[1]; 2. 6R-Ryder Thomas[3]; 3. 5R-Rossi Thomas[2]; 4. (DNS) 137-Case Myers

3 entries

Youth 170 Stock


A Feature 1 (7 Laps): 1. 121-Hattie Cowan[1]; 2. 22-Kayden Vanover[3]; 3. 126-Carson Hill[2]

Heat 1 (5 Laps): 1. 121-Hattie Cowan[1]; 2. 126-Carson Hill[2]; 3. 22-Kayden Vanover[3]

Heat 2 (5 Laps): 1. 121-Hattie Cowan[3]; 2. 22-Kayden Vanover[1]; 3. 126-Carson Hill[2]