dragboats-featured-los22 shootout-los-v1 PPL_Track-Banners630x238-aj922 Lucas Oil_Fall Nationals Feature Graphic_630x283-kysgh(1) 2014-oct10-11 aaacard-save42
lakelucas-smallslide

Latest Video

Check out more Lucas Oil Speedway on youtube

Latest News

Wheatland, Missouri - Jimmy Owens' dominance of Lucas Oil Speedway continued on Saturday Night as the veteran driver notched his third consecutive Lucas Oil Show-Me 100 Presented by ProtectTheHarvest.com. Owens took the lead on lap 11 from Scott Bloomquist and was virtually unchallenged the rest of the way, picking up the $30,000 for his win in the Lucas Oil Late Model Dirt Series and Lucas Oil Midwest Racing Association co-sanctioned event.

Owens now has won six races at the track since 2010. Chris Simpson came home in second; his best career finish in a crown-jewel event.  Dennis Erb, Jr. charged from 20th to take third. Brady Smith also made his way to a top five finish, grabbing fourth after starting 22nd. Chad Simpson would round out the top five, climbing from 24th to fifth at the finish.

"I have to thank Lucas Oil, Forrest Lucas, everybody with the series and this speedway, this is an awesome facility and to win this race three years in a row, I don't know what to say!" said the 2-time and reigning series champion. "Scott (Bloomquist) and I had a really good race for the lead early on, and once I cleared him I pretty much felt like if the car held together it would be our race."

Owens had to survive a first lap melee in turn two when several drivers got together, forcing a restart. "I thought we were in big trouble there, it was little slimy and Don (O'Neal) got sideways. It wasn't anyone's fault, but fortunately we had some quarter-panel and door damage. Nothing got into the tires or suspension," said the winner, who maintains the LOLMDS points lead after his fourth series win of 2013.

"I want to thank Mike Reece, Reece Monument Company, Gantte Appraisals, Sunoco, Red Line Oil, Ohlins, Cornett Racing Engines, Bloomquist Race Cars and Chris Davis from Midwest Sheet Metal. I want to especially thank Chris for what he does not only for our team, but racing in general."

Chris Simpson, who was also involved in that first lap incident, maintained his position at the start and he steadily climbed through the field. Simpson took the second spot from Bloomquist inside of 20 laps to go, and with a final caution with only nine laps to go, he took one last shot at his first career crown jewel win. "I thought maybe I had a chance there at the end, but he got out of turn two better than me and that was all she wrote. We are happy with this finish, to finish second in this magnitude of a race means a lot to me and my race team," said the driver of the Five Star Shop Service, MB Customs Chevrolet.

Erb, coming off of heartbreak last week at Batesville, needed a good finish. "Yes we really needed this run tonight, we had bad luck last week while leading at Batesville. It feels good to run up front with these guys, and to come home in third is awesome." Erb, who started on the outside of the tenth row, quickly moved into to the top ten early on in the race. He kept picking cars off, lap after lap, eventually getting to third place. On the final restart, with nine laps to go, Erb thought his best chance was to take the high side. "He (Simpson) did what had to do, he is a clean racer, I had a run on him and thought I could clear him on the front-stretch, but he shut the door, and from then on I couldn't build up my momentum."

Completing the top ten were Steve Francis, Mike Marlar, Tony Jackson, Jr., Scott Bloomquist and Jason Feger.

In preliminary action, Scott Bloomquist set the overall time (Group A) amongst the 72 entrants, with a lap of 14.902 seconds. Eric Jacobsen set the fastest time in Group B with a time of 14.934 seconds. Scott Bloomquist, Tyler Reddick, Jesse Stovall, Jimmy Owens, and Steve Francis their respective heat races. Eric Turner won the LucasOilGear.com Manufacturers' Dash for Cash. Terry Phillips won the Crawford Supply Race of Champions presented by Traeger Grills.  Jimmy Mars, Dennis Erb Jr., and Billy Moyer won their respective B-Mains Mike Marlar won the Midwest Sheet Metal Show-Me Challenge Non-Qualifiers' Race.

Following the 100 lap main event, the USRA Modifieds rolled out for a quick 30 Lap feature. Shawn Nations picked up $1,000 to Win from RacinDirt.com. Nations started on the pole and never looked back, capturing the bonus pay and his first win of 2013 in his first race of the season. Nations was followed to the checkers by Jason Russell and Matt Dotson who each have wins at Lucas Oil Speedway in 2013. Jon Sheets and Terry Schultz were hot all night battling in the lead pack. John Allen was among the lead group and pulled off the track in the final laps citing mechanical issues. 

Lucas Oil Speedway will sit quiet for a weekend in preparation for the Second Annual John Haas Memorial Drag Boat Classic on June 7th-9th. For ticket and camping information contact LaRay Hankins, Admissions Director (417) 282-5984 or visit www.LucasOilSpeedway.com. For information on the Lucas Oil Drag Boat Racing Series, visit  www.LucasOilDragBoats.com. 

Lucas Oil Late Model Dirt Series

Race Summary

Saturday Night, May 25th, 2013
Show-Me 100
Lucas Oil Speedway - Wheatland, MO

Red Buck Fast Time Group A:  Scott Bloomquist / 14.902 seconds
Red Buck Fast Time Group B:  Eric Jacobsen / 14.934 seconds

Wiles Drive Shafts Heat Race #1 (20 Laps, Top 3 Transfer): Scott Bloomquist, Brian Birkhofer, Jared Landers, Eddie Carrier Jr., Jimmy Mars, Tim Manville, Brady Smith, Kyle Beard, Jerry Lierly, Brandon McCormick, Will Vaught, Justin Wells   

Eibach Springs Heat Race #2 (20 Laps, Top 3 Transfer): Tyler Reddick, Jason Feger, Tony Jackson, Jr., Mike Marlar, Randy Weaver, Terry Phillips, Shannon Babb, Austin Rettig, Jay Brunson, Earl Pearson Jr., Ryan Gustin, Ron Johnson

Simpson Performance Products Heat Race #3 (20 Laps, Top 3 Transfer): Jesse Stovall, Brian Shirley, Eric Turner, Tanner English, Jack Sullivan, Steve Shaver, Stacy Taylor, Bryon Allison, Billy Moyer Jr., Jason Sivils, Steve Lampley, Brantlee Gotschall

FK Rod Ends Heat Race #4 (20 Laps, Top 3 Transfer): Don O'Neal, John Blankenship, John Anderson, Travis Dickes, Dennis Erb Jr., Eric Jacobsen, AJ Diemel, Brandon Smith, Justin Asplin, Garrett Alberson, Tommy Weder, Scott Lewis

Wiles Drive Shafts Heat Race #5 (20 Laps, Top 3 Transfer): Jimmy Owens, Bobby Pierce, Jeremy Payne, Jason Bodenhamer, Chad Simpson, Wendell Wallace, Chris Brown, David Deetz, Cole Wells, Robert Baker, Mark Dotson, Timothy Culp   

Eibach Springs Heat Race #6 (20 Laps, Top 3 Transfer): Steve Francis, Chris Simpson, Tim Isenberg, Billy Moyer, Brandon Sheppard, Brad Looney, Rodney Sanders, Shawn Knuckles, Chase Junghaus, Dustin Walker, Mason Oberkramer, Jeff Floyd

LucasOilGear.com Manufacturers' Dash Finish: Eric Turner, Steve Shaver, Don O'Neal, Scott Bloomquist, Mike Marlar, Brandon Smith, Brian Shirley, Austin Rettig, Steve Lampley

Crawford Supply Race of Champions - Presented by Traeger Grills Finish: Terry Phillips, Scott Bloomquist, Jimmy Owens, Brian Birkhofer, Billy Moyer, Wendell Wallace

CV Products B-Main #1 (20 Laps, Top 2 Transfer): Jimmy Mars, Brady Smith, Mike Marlar, Randy Weaver, Kyle Beard, Eddie Carrier Jr., Austin Rettig, Brandon McCormick, Jay Brunson, Jerry Lierly, Tim Manville, Terry Phillips, Justin Wells, Ron Johnson, Will Vaught, Ryan Gustin, Earl Pearson Jr., Shannon Babb-DNS

Wrisco Aluminum B-Main #2 (20 Laps, Top 2 Transfer): Dennis Erb Jr., Steve Shaver, Travis Dickes, Tanner English, AJ Diemel, Eric Jacobsen, Brandon Smith, Jack Sullivan, Scott Lewis, Bryon Allison, Stacy Taylor, Billy Moyer Jr., Justin Asplin, Tommy Weder, Garrett Alberson, Jason Sivils, Brantlee Gotschall, Steve Lampley-DNS

CV Products B-Main #3 (20 Laps, Top 2 Transfer): Billy Moyer, Chad Simpson, Jason Bodenhamer, Wendell Wallace, Brad Looney, Rodney Sanders, Brandon Sheppard, Chase Junghaus, Chris Brown, Shawn Knuckles, Robert Baker, Jeff Floyd, David Deetz, Cole Wells, Mason Oberkramer, Mark Dotson, Dustin Walker-DNS, Timothy Culp-DNS

Midwest Sheet Metal Show-Me Challenge Non-Qualifiers' Race Finish: Mike Marlar, Travis Dickes, Randy Weaver, Tanner English, Kyle Beard, AJ Diemel, Wendell Wallace, Rodney Sanders, Brandon Smith, Jason Bodenhamer, Brandon Sheppard, Brad Looney, Chris Brown, Chase Junghaus, Austin Rettig, Jay Brunson, Jack Sullivan, Scott Lewis, Bryan Allison, Justin Asplin, Ron Johnson, Brandon McCormick, Shawn Knuckles

21st Annual Lucas Oil Show-Me 100 presented by ProtectTheHarvest.com Feature Finish (100 Laps):

FINISHSTARTCAR #DRIVER NAMEHOMETOWN
1420Jimmy OwensNewport, TN
21232xChris SimpsonOxford, IA
32028eDennis Erb Jr.Carpentersville, IL
4212Brady SmithSolon Springs, WI
52425cChad SimpsonMt. Vernon, IA
6615Steve FrancisAshland, KY
7305bMike MarlarWinfield, TN
81556Tony Jackson, Jr.Lebanon, MO
910Scott BloomquistMooresburg, TN
10925FJason FegerBloomington, IL
112875Terry PhillipsSpringfield, MO
12715bBrian BirkhoferMuscatine, IA
13311TTyler ReddickCorning, CA
14295JEric JacobsenWatsonville, CA
15823John BlankenshipWilliamson, WV
16135Jared LandersBatesville, AR
172544Earl Pearson Jr.Jacksonville, FL
183121JRBilly Moyer Jr.Batesville, AR
192728Eddie Carrier Jr.Salt Rock, WV
20327LJerry LierlyCamp Point, IL
21142aJohn AndersonOmaha, NE
22271Don O'NealMartinsville, IN
231620RJeremy PayneSpringfield, MO
241928mJimmy MarsMenomonie, WI
25261vWill VaughtCrane, MO
261733xEric TurnerHermitage, MO
271032Bobby PierceOakwood, IL
282121Billy MoyerBatesville, AR
29113sBrian ShirleyChatham, IL
30500sJesse StovallBillings, MO
31189TTim IsenbergMarshfield, WI
32236sSteve ShaverVienna, WV

USRA MODIFIED RESULTS 5/25/2013 (Heat Race results from 5/24/2013) 

A-Feature:1. Shawn Nations (Macks Creek, MO), 2. Jason Russell (Henley, MO), 3. Matt Dotson (Clark, MO), 4. Jon Sheets (Nevada, MO), 5. Terry Schultz (Sedalia, MO), 6. Mickey Lassiter (Piedmont, OK), 7. Rylan Long (Greenfield, MO), 8. Jason Pursley (Wheatland, MO), 9. Jeff Cutshaw (Cross Timbers, MO), 10. Michael Maggard (Republic, MO), 11. Brandon Givens (Hutchinson, KS), 12. Johnny Fennewald (Appleton City, Mo), 13. Justin Moon (Sedalia, MO), 14. Robbie Bryant (Willard, MO), 15. Shannon Scott (Henryetta, OK), 16. Tracy Wolf (Buffalo, Mo), 17. Grant Junghans (Manhattan, KS), 18. Craig Wood (Eldorado Springs, MO), 19. Tyler Brown (Richland, MO), 20. John Allen (Chanute, KS), 21. Brian Bolin (Ft Scott, KS), 22. Mickey Burrell (Fair Grove, MO), 23. Christopher Moon (Sedalia, MO), 24. Terry Kirk (Urbana, MO),

B-Feature 1:1. Matt Dotson (Clark, MO), 2. Grant Junghans (Manhattan, KS), 3. Brian Bolin (Ft Scott, KS), 4. Jeff Cutshaw (Cross Timbers, MO), 5. David Hendrix (Waynsville, MO), 6. Chase Jones (Eldorado Springs, MO), 7. Mike Streigel (Wheatland, MO), 8. Lucas Dobbs (El Dorado Springs, MO), 9. Thomas Vogt (Farmington, MO), 10. Lewis Jackson (Wellsville, KS), 11. Dennis Bunger (Harrisonville, MO), 12. Daniel Franklin (Eurika Springs, AR), 13. John Fellers (Flemington, MO), 14. Chris Tonoli (Hermitage, MO), 15. Rick Beebe (Shawnee, KS), 16. Jason Bodenhamer (Centerview, MO),

B-Feature 2:1. Johnny Fennewald (Appleton City, Mo), 2. Terry Schultz (Sedalia, MO), 3. Tracy Wolf (Buffalo, Mo), 4. Craig Wood (Eldorado Springs, MO), 5. Kelby Taylor (Springfield, MO), 6. Kyle Covert (Topeka, KS), 7. Marlin Farr (Nickerson, KS), 8. Robbie Test (Jefferson City, MO), 9. Paul Reeder (Malden, MO), 10. Josh Woody (Wayneville, MO), 11. Dylan Hoover (Mexico, MO), 12. Nathan Mayes (Springdale, AK), 13. Scotty Bough (Nevada, MO), 14. Lance  Town (Louisburg, KS), 15. Dave Elson (Springfield, Mo),

Heat 1:1. Jason Russell (Henley, MO), 2. Robbie Bryant (Willard, MO), 3. Chris Tonoli (Hermitage, MO), 4. Craig Wood (Eldorado Springs, MO), 5. Brian Bolin (Ft Scott, KS), 6. Lucas Dobbs (El Dorado Springs, MO), 7. Jason Bodenhamer (Centerview, MO), 8. Nathan Mayes (Springdale, AK), 9. Mike Streigel (Wheatland, MO),

Heat 2:1. Jason Pursley (Wheatland, MO), 2. Christopher Moon (Sedalia, MO), 3. Brandon Givens (Hutchinson, KS), 4. Mickey Lassiter (Piedmont, OK), 5. Tracy Wolf (Buffalo, Mo), 6. Daniel Franklin (Eureka Springs, AR), 7. Lance  Town (Louisburg, KS), 8. Lewis Jackson (Wellsville, KS), 9. Marlin Farr (Nickerson, KS),

Heat 3:1. Terry Kirk (Urbana, MO), 2. Justin Moon (Sedalia, MO), 3. John Allen (Chanute, KS), 4. Rylan Long (Greenfield, MO), 5. Paul Reeder (Malden, MO), 6. Chase Jones (Eldorado Springs, MO), 7. Rick Beebe (Shawnee, KS), 8. Robbie Test (Jefferson City, MO), 9. Dennis Bunger (Harrisonville, MO),

Heat 4:1. Michael Maggard (Republic, MO), 2. Shannon Scott (Henryetta, OK), 3. Shawn Nations (Macks Creek, MO), 4. Grant Junghans (Manhattan, KS), 5. John Fellers (Flemington, MO), 6. Josh Woody (Wayneville, MO), 7. Johnny Fennewald (Appleton City, Mo), 8. David Hendrix (Waynsville, MO), 9. Dave Elson (Springfield, Mo),

Heat 5:1. Jon Sheets (Nevada, MO), 2. Mickey Burrell (Fair Grove, MO), 3. Tyler Brown (Richland, MO), 4. Kyle Covert (Topeka, KS), 5. Terry Schultz (Sedalia, MO), 6. Kelby Taylor (Springfield, MO), 7. Jeff Cutshaw (Cross Timbers, MO), 8. Scotty Bough (Nevada, MO), 9. Thomas Vogt (Farmington, MO),

Jimmy Owens Wins Again!
Shawn Nations and Family in Victory Lane

Photos by Chris Bork, CB Race Photos

youtube facebooke twit cb instagram

Click here to purchase 2014 advanced tickets

schedule-button2

Count Down To Next Event

4th Annual Diamond Drag Boat Nationals Day #2 Event Information

Newsletter

* First Name:
* Last Name:
* Email:
 

kidsclub

mobile

Or sign up online here:

Fans Sign Up Form

Drivers Sign Up Form